Kiedy bycie “tym dobrym” przestaje ci się podobać

Po "Przedpiekle", drugiej z serii książce o warszawskim agencie śledczym Alanie Bergu, przyszła pora na wyjaśnienie jego dalszych losów

Zaskakująca zmiana bohatera

Po “Przedpiekle”, drugiej z serii książce o warszawskim agencie śledczym Alanie Bergu, przyszła pora na wyjaśnienie jego dalszych losów. Zdruzgotany, załamany i niezdolny do podejmowania racjonalnych decyzji bohater decyduje się na krok, który wyda się wszystkim pozbawiony sensu. Porzuca swoją odznakę twierdząc, że nie chce żyć więcej w świecie głupich zasad i piętrzących się przepisów. Ma zamiar zatrudnić się gdzie indziej, gdzieś, gdzie go doceniają, a przy okazji płacą więcej. Prochem i cieniem rozpoczyna więc niewiarygodny plot twist – Alan Berg zostaje ochroniarzem mafii!

Jego koledzy z jednostki operacyjnej Szakal nie dowierzają. Cały czas zastanawiają się, czy to aby nie jest kolejny plan rozbicia jakiegoś narkotykowego kartelu. Berg zaczyna bowiem pracować dla Rafalskiego, a ten niby-sprzedawca dzieł sztuki i biznesmen, jest znany w stołecznym świecie gangów. Policja od dawna szuka na niego haka, tym bardziej nikt nie jest w stanie zrozumieć jakim cudem Rafalski od razu zaufał Bergowi robiąc z niego swojego pierwszego ochroniarza. Konflikt wyraźnie zaostrza się, kiedy szefem Szakala zostaje Młody, rywalizujący z Bergiem jeszcze kiedy pracowali razem w jednostce. Ambicje Młodego każą mu wziąć konflikt z Alanem czysto personalnie, a zdrowe myślenie zostanie niejednokrotnie zaślepione chęcią pokazania wyższości nad zdrajcą odznaki. Jeden i drugi będzie chciał wykorzystać wszystkie swoje najlepsze pomysły przeciwko sobie. W tych zagrywkach, paradoksalnie, wojny gangów schodzą na dalszy plan, a poszukiwanie narkotyków staje się dodatkiem do przeprowadzanych akcji śledczych. To, który z nich okaże się sprytniejszy pozostawi czytelnika na długo w stanie niedowierzania ze względu na okoliczności.

W co gra Alan?

Od samego początku Berg nie pozostaje dłużny nowemu pracodawcy i skutecznie miesza w pracy swojej dawnej jednostki. Nabierając zaufania zostanie niebawem przedstawiony największemu baronowi narkotykowemu po tej stronie Europy – niejakiemu Wojtkowi, gangsterowi legendzie. Wielu wie, że istnieje, nikt go tak naprawdę nie widział. Berg błyskawicznie zacznie pracować wyłącznie dla niego, chroniąc wierchuszkę najpotężniejszych grubych ryb nielegalnego handlu narkotykami i przemytu zagranicznego.

Dobrze skreślona relacja na linii Berg-policja i Berg – mafia pozwala czytelnikowi całkowicie wsiąknąć w fabułę. Do samego końca nie będzie wiadomo, po której stronie leży prawda i jakie są faktycznie intencje bohatera. Ten ma przed sobą jeszcze jeden problem. Ratująca go w dwóch pierwszych tomach, niezłomna wiara w Boga, zostaje zburzona i całkowicie zatracona. Nie bez uwagi powinniśmy zostawić jego dywagację odnośnie prawdziwej natury człowieka, jego pragnień i potrzeby bycia zauważonym.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com